Od 2014 r. prowadzimy działalność wydawniczą. Zajmujemy się przede wszystkim publikowaniem:
- książek technicznych z zakresu budownictwa,
- czasopism naukowo-techniczych:
- INŻYNIERIA BEZPIECZEŃSTWA OBIEKTÓW ANTROPOGENICZNYCH
- MODERN ENGINEERING
- SAFETY & DEFENSE
- RZECZOZNAWCA
- BIEGŁY SĄDOWY
ADRES REDAKCJI:
ul. Chopina 26 S lok 1
05- 092 Łomianki
e-mail: redakcja@crb.com.pl
Dotychczas ukazały się następujące pozycje Oficyny Wydawniczej Centrum Rzeczoznawstwa Budowlanego Sp. z o.o.:
Poradnik Eksploatacji Obiektów Budowlanych
Stan prawny na dzień 31.10.2020
Poradnik jest poświęcony złożonym zagadnieniom techniczno-prawnym – związanym z eksploatacją obiektów budowlanych. Jest to obszar budownictwa, który obejmuje obiekty budowlane dominujące ilościowo w środowisku naszego życia. Są one tworzone dla realizacji różnorodnych potrzeb ich użytkowników, a sposób ich eksploatacji wpływa, w wieloletnim okresie ich istnienia, w zasadniczym zakresie na stan techniczny obiektów, który determinuje nie tylko warunki życia ale również bezpieczeństwo użytkowników, a wielu przypadkach wpływa również istotnie na otoczenie obiektów budowlanych. W książce:
- Omówiono kompleksowo zagadnienia, których znajomość jest niezbędna dla właściwej w procesie wieloletniej eksploatacji obiektów budowlanych.
- Zilustrowano uproszczony model systemu eksploatacji, w którym wyróżniono składowe jego elementy, takie jak obiekt budowlany jego otoczenie oraz podsystemy użytkowania, utrzymywania i zarządzania.
- Scharakteryzowano kolejno podstawy prawne funkcjonowania systemu eksploatacji obiektów budowlanych, wyróżniając istotne przepisy prawa budowlanego oraz przepisy z obszaru budownictwa, które powinien znać właściciel (zarządca). Omówiono pojęcie obiektu budowlanego, klasyfikację obiektów, zagadnienie właściwości obiektu, stanu obiektu i procesu zmiany stanu pod wpływem oddziaływań występujących
w przewidywanym okresie jego użytkowania. - Omówiono wymagania techniczne, stawiane w art. 5 ust. 1 ustawy – Prawo budowlane, w zakresie projektowania, budowy, użytkowania i utrzymywania obiektu, zwracając szczególną uwagę na wymaganiach podstawowych, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane – odnoszących się do zagadnienia bezpieczeństwa konstrukcji, bezpieczeństwa pożarowego oraz bezpieczeństwa użytkowania.
- Omówiono podstawowe informacje odnoszące się do pojęcia bezpieczeństwa obiektu budowlanego, konieczności i form monitorowania stanu bezpieczeństwa w szerokim ujęciu, w tym również czynności kontrolne dokonywane przez organy państwowe
w procesie eksploatacji obiektu budowlanego. Na tym tle omówiono ustawowe obowiązki właściciela (zarządcy) obiektu budowlanego w procesie eksploatacji obiektu budowlanego eksponując najważniejsze problemy związane z tym procesem. Do problemów tych zaliczono, miedzy innymi problemy: zawilgocenia, utrzymania obiektu
w okresie zimowym, usuwania azbestu, termomodernizacji, korozji, samowoli budowlanych, zmiany sposobu użytkowania obiektów budowlanych oraz utrzymania zieleni – sygnalizując ich istotę oraz stosowane metody rozwiązywania. - Podkreślono bardzo ważną rolę okresowych kontroli stanu technicznego obiektów budowlanych – stanowiących wstępny etap diagnostyki obiektów budowlanych, omówiono formy i zakres badań diagnostycznych oraz odniesiono się do wymagań w zakresie sporządzania opracowań technicznych jako efektów tych badań, wyjaśniając problem kompetencji do ich wykonywania.
- Zasygnalizowano również podstawowe elementy procedury oceny stanu konstrukcji istniejących obiektów budowlanych.
- Przedstawiono definicje i klasyfikacje robot budowlanych, przyjęte w przepisach prawa – z uwagi na fakt podejmowania przez właścicieli i zarządców różnych robot budowlanych w procesie eksploatacji obiektów budowlanych, eksponując w szczególności ustawę – Prawo budowlane. Wyjaśniono również zasady analizy robot budowlanych z uwagi na uwarunkowania prawne ich realizacji oraz zagadnienie zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części.
- Omówiono obowiązki i uprawnienia osób uczestniczących w inwestycyjnym i eksploatacyjnym procesie budowlanym, eksponując wiele praktycznych aspektów tych działalności. Przedstawiono i omówiono liczne obowiązki właściciela (zarządcy) wynikające z różnych przepisów prawa.
- Zawarto również niezbędne informacje w zakresie działań organów administracji publicznej, właściwych w sprawach robot i obiektów budowlanych – w szczególności informacje o działalności kontrolnej organów nadzoru budowlanego w eksploatacyjnym procesie budowlanym.
- Zasygnalizowano zagadnienie naruszeń przepisów ustawy – Prawo budowlane w procesie eksploatacji obiektów budowlanych i ich skutki prawne, w tym problem odpowiedzialności prawnej z tytułu niewłaściwej eksploatacji obiektu budowlanego, a także wybrane orzecznictwo w zakresie procesu eksploatacyjnego obiektów budowlanych.
Z uwagi na konieczność zlecania przez właściciela (zarządcę) obiektu wielu czynności (między innymi związanych z potrzebą dokonywania diagnostyki budowlanej) osobom uprawnionym do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie – w pracy starano się wyjaśnić najważniejsze problemy dotyczące właściwego odczytania licznych przepisów prawa i ich stosowania, w tym celu aby właściciel miał możliwie pełne rozeznanie w zakresie licznych złożonych zagadnień techniczno-prawnych i mógł czuć się partnerem do dyskusji w zakresie eksploatacji swojej nieruchomości.
W książce, do wyjaśnienia wielu przepisów prawa, budzących wątpliwości wykorzystano orzecznictwo sądów administracyjnych (WSA, NSA), Sądu Najwyższego oraz wyjaśnienia problemów techniczno-prawnych i sposobów ich rozwiązywania publikowane w: literaturze specjalistycznej (por. wykaz literatury) a także na łamach czasopism specjalistycznych, takich jak: Administrator, Budownictwo i Prawo, Materiały Budowlane, czy Inżynier Budownictwa oraz zamieszczone na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.
W opracowaniu niniejszej książki wykorzystano, w szczególności, informacje zawarte w pracy A. Baryłki i J. Baryłki (2016), które zostały uzupełenione i uaktualnione zgodnie
z obowiązującymi przepisami prawa.
Zagadnienia omówione w niniejszej książce zgrupowano w 12 rozdziałach, przedstawiając liczne schematy i algorytmy postępowania w celu ułatwienia zrozumienia założonych problemów techniczno-prawnych występujących w procesie eksploatacji obiektów budowlanych.
Zamiarem autora książki było zebranie w jednej pozycji najważniejszych zagadnień, które będą przydatne dla Czytelników zajmujących się w praktyce zagadnieniami eksploatacji obiektów budowlanych. Na potrzebę opracowania, które zawierałoby najważniejsze informacje techniczno-prawne – zwracali wielokrotnie uwagę właściciele i zarządcy nieruchomości, z którymi kontaktowałem się w ramach współpracy przy realizacji opracowań technicznych eksploatowanych obiektów budowlanych o różnym przeznaczeniu.
Autor książki zdaje sobie sprawę, że pomimo starań w zakresie zachowania poprawności układu treści i jej zawartości, w pracy o znacznej objętości oraz dużej złożoności problemowej, mogą znaleźć się niezamierzone nieścisłości, powtórzenia lub błędy. Będę wdzięczny na przekazywanie ew. uwag i sugestii (na adres Centrum Rzeczoznawstwa Budowlanego – biuro@crb.com.pl), które przyczynią się do doskonalenia treści tej książki
w kolejnych jej wydaniach.
Praca zawiera informacje aktualne, z uwagi na stan prawny obowiązujący w dniu 31.10.2020 r., w tym uwzględniające zmiany wprowadzone w 2020 r. w ustawie – Prawo budowlane dotyczące zakresu procesu inwestycyjnego, mające w założeniu uprościć procedury budowlane, a w szczególności usunąć nadmierne obowiązki po stronie inwestora oraz doprecyzować regulacje budzące wątpliwości interpretacyjne. Zmiany objęły ponad 50 przepisów ww. ustawy oraz szereg innych ustaw. Najważniejsze zmiany, uwzględnione w niniejszej pracy, dotyczą nw. zagadnień:
- podziału projektu budowlanego na trzy zasadnicze części,
- liczby dokumentów na etapie składania wniosku o pozwolenie na budowę,
- zmian w zakresie uzyskiwania odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych.
- ustalenia, jakie roboty budowlane wymagają dokonania zgłoszenia zamiast uzyskania pozwolenia na budowę, a jakie nie wymagają ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia,
- wzmocnienia bezpieczeństwa pożarowego w przypadku zmiany sposobu użytkowania budynku lub jego części,
- granicznego 5-letniego terminu dla stwierdzenia nieważności decyzji pozwolenia na budowę,
- wprowadzenia łatwiejszej legalizacji „starych” samowoli budowlanych,
- nowego sposobu wyznaczania obszaru oddziaływania obiektu, a także
- nowych zasady udzielania odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych.
Książka skierowana, w szczególności, do właścicieli i zarządców obiektów budowlanych, może e być ona również przydatna dla osób pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, osób starających się o uzyskanie uprawnień budowlanych oraz wszystkich osób interesujących się praktycznymi zagadnieniami budownictwa.
Poradnik eksploatacji obiektów budowlanych
Autor opracowania: dr inż. arch. Adam BARYŁKA
ISBN 978-83-951776-2-0, stron 623
Cena detaliczna: 120 zł
‚Monografia naukowa – Problemy Inżynierii Bezpieczeństwa Obiektów Antropogenicznych – Tom II
Praca zbiorowa pod redakcją: dr inż. arch. Adama Baryłki
Autorzy opracowania: Monografia Wieloautorska
ISBN 978-83-951776-1-3 , stron 398
Cena detaliczna: 60 zł
Monografia naukowa – Problemy Inżynierii Bezpieczeństwa Obiektów Antropogenicznych – Tom I
Praca zbiorowa pod redakcją: dr inż. arch. Adama Baryłki, dr inż. Andrzeja Grzebielca, dr inż. Jerzego Obolewicza, prof. dr hab. inż. Artura Rusowicza
Problematyka inżynierii bezpieczeństwa obiektów antropogenicznych koncentruje się wokół praktycznych dziedzin zapewniania bezpieczeństwa w różnych procesach realizowanych dla i z udziałem ludzi. Obecnie inżynieria bezpieczeństwa obejmuje wszystkie dziedziny działalności technicznej gdzie najważniejsze to energetyka jądrowa i konwencjonalna, transport i jego wszystkie odmiany czy przemysł chemiczny, zbrojeniowy, wydobywczy. Dotyczy ona także wytwarzania i eksploatacji wszelkich pojazdów, szeroko rozumianej infrastruktury krytycznej, czy tak trudnego sektora jakim jest budownictwo.Nie do przecenienia jest rola inżynierii bezpieczeństwa w wykrywaniu, ostrzeganiu i monitowaniu zagrożeń, a także udział w procesach likwidacji i minimalizacji negatywnych skutków zagrożeń. Prezentowana praca zbiorowa stanowi cenny dorobek intelektualny uczestników konferencji z cyklu Problemy Inżynierii Bezpieczeństwa Obiektów Antropogenicznych.
Problemy Inżynierii Bezpieczeństwa Obiektów Antropogenicznych – Tom 1
Autorzy opracowania: Monografia Wieloautorska
ISBN 978-83-951776-0-6 , stron 219
Cena detaliczna: 50 zł
PORADNIK RZECZOZNAWCY BUDOWLANEGO – Tom 2,
Problemy techniczno – prawne diagnostyki posadowienia obiektów budowlanych.
Niniejsza praca stanowi drugą część planowanego cyklu opracowań o charakterze poradnikowym przeznaczonych, przede wszystkim dla rzeczoznawców budowlanych, którzy
spełniają szczególnie ważną rolę w inżynierii bezpieczeństwa obiektów budowalnych na wszystkich etapach, inwestycyjnego i eksploatacyjnego, procesu budowlanego.
W książce, na podstawie wieloletnich doświadczeń związanych z diagnostyką techniczną licznej grupy obiektów budowlanych, w których występowały również problemy w zakresie posadowienia – przedstawiono szeroki zakres zagadnień, które mogą być przydatne w praktycznej realizacji zadań rzeczoznawcy budowlanego.
Praca zawiera 11 rozdziałów poruszających:
● Zagadnienia przepisów prawa regulujących zasady diagnostyki posadowienia obiektów budowlanych obejmujące, miedzy innymi: identyfikację rodzajową obiektów budowlanych oraz problem właściwości organów administracji publicznej w odniesieniu do obiektów budowlanych;
● Zagadnienie wymagań technicznych, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane w procesach: inwestycyjnym i eksploatacyjnym – ze zwróceniem szczególnej uwagi na wymagania podstawowe dotyczące bezpieczeństwa obiektów budowlanych, ich właściwości,
stanu technicznego i estetycznego oraz procesu zmiany tego stanu;
● Zagadnienia gruntów budowlanych, obejmujące: podział gruntów, ich klasyfikację i nazewnictwo, cechy fizyczne, parametry wytrzymałościowe, problem gruntów ekspansywnych
i gruntów antropogenicznych, w tym ich podział, metody ulepszania, problem osiadania obiektów budowlanych oraz zagadnienie stosowania geosyntetyków w budownictwie;
● Zagadnienia ogólnej charakterystyki uwarunkowań i sposobów posadowienia obiektów budowlanych, obejmujące: czynniki determinujące posadowienie obiektu budowlanego, zagadnienie współpracy obiektu budowlanego z podłożem gruntowym, rodzaje stosowanych fundamentów (z uwagi na sposób przekazywania obciążenia z konstrukcji na podłoże i głębokość posadowienia) oraz ogólną charakterystykę fundamentów bezpośrednich i fundamentów pośrednich;
● Zagadnienie geotechnicznych warunków posadowienia obiektów budowlanych, obejmujące,
miedzy innymi: uwarunkowania prawne ustalania ww. warunków, w tym zakres czynności wykonywanych przy ich ustalaniu dla rożnych kategorii geotechnicznych, wymagania odnoszące się do formy przedstawiania ww. warunków, podstawowe informacje o badaniach geologiczno-inżynierskich i dokumentacji geologiczno-inżynierskiej, istotne problemy dotyczące ustalania geotechnicznych warunków posadowienia, w tym problem uprawnień do sporządzania dokumentacji geotechnicznych w budownictwie;
● Podstawy diagnostyki posadowienia obiektów budowlanych obejmujące, między innymi:
istotę bezpieczeństwa obiektów budowlanych w planowaniu, zagospodarowaniu przestrzennym i budownictwie, zagadnienia zagrożeń bezpieczeństwa, w tym inżynierii bezpieczeństwa oraz monitorowania i diagnostyki stanu bezpieczeństwa obiektów budowlanych na poszczególnych etapach, szeroko rozumianego, procesu budowlanego, z wyeksponowaniem problemów diagnostyki budowlanej oraz rozwinięciem zagadnienia diagnostyki posadowienia obiektów budowlanych;
● Procedurę oceny stanu konstrukcji istniejących obiektów budowlanych, w tym w szczególności wynikającej ze zmiany warunków ich posadowienia;
● Zagadnienia napraw warunków posadowienia oraz napraw uszkodzeń i zniszczeń konstrukcji
obiektów budowlanych wynikających ze zmiany warunków ich posadowienia.
Należy w szczególności podkreślić, że istotność problematyki związanej z badaniami podłoża, oceną uzyskanych wyników oraz sposobem ich wykorzystania w procesie projektowania, realizacji oraz eksploatacji obiektów budowlanych, dla bezpieczeństwa tych obiektów – wskazuje na konieczność ścisłej współpracy inżynierów budownictwa (projektujących konstrukcje obiektów budowlanych oraz ich posadowienie, w określonych warunkach środowiskowych) ze specjalistami z zakresu geotechniki.
Publikacje z serii pod nazwą poradnika dla rzeczoznawców budowlanych są objęte patronatem nw. wymienionych instytucji:
● Naczelnej Organizacji Technicznej, Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych,
● Mazowieckiej Izby Inżynierów Budownictwa oraz
● Polskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców i Biegłych Sądowych.
PORADNIK RZECZOZNAWCY BUDOWLANEGO – Tom 2,
Autor opracowania: Adam BARYŁKA
Stan prawny na 18.03.2019 r.
Cena detaliczna: 120 zł
„ Uprawnienia budowlane. Pytania na egzamin pisemny i ustny. ”
stan prawny 25.02.2019 !!!
Książka zawiera podstawowe informacje dotyczące uprawnień budowlanych dla architektów, inżynierów i techników, których posiadanie jest niezbędne do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.
W książce przedstawiono:
Uwarunkowania prawne wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie;
Problem zakresu uprawnień budowlanych wydanych na podstawie wcześniejszych przepisów;
Rodzaje i zakres uprawnień budowlanych,
Wymagania konieczne do spełnienia dla uzyskania uprawnień budowlanych,
Zagadnienia praktyki zawodowej,
Opis czynności, do których uprawniają uprawnienia budowlane w określonych specjalnościach,
Podstawowe informacje o działalności Izb Samorządu Zawodowego (IARP oraz PIIB) w zakresie nadawania uprawnień budowlanych,
Procedury postępowania w sprawie nadania uprawnień budowlanych,
Zasady przeprowadzania egzaminów na uprawnienia budowlane,
Zagadnienie uzyskiwania specjalizacji techniczno-budowlanych.
Przykładowe ponad 2000 pytań egzaminacyjnych testowych (na egzamin pisemny) z zakresu:
przepisów ustawy – Prawo budowlane,
przepisów dotyczących warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane i ich usytuowanie,
przepisów innych aktów prawnych wykonawczych do ustawy – Prawo budowlane,
przepisów (ustaw i aktów wykonawczych do ww. ustaw) związanych z budownictwem.
Przykładowe ponad 300 pytania egzaminacyjne na egzamin ustny.
W opracowaniu zawarto ponad 20 rysunków i schematów obrazujących stosowane procedury postępowania.
Uprawnienia budowlane. Pytania na egzamin pisemny i ustny.
Autorzy opracowania: Adam BARYŁKA, Artur GRUSZEWSKI
ISBN 978-83-944607-9-2, stron 670
Cena detaliczna: 90 zł
poszczególnych publikacji.
Ochrona przed skutkami nadzwyczajnych zagrożeń – tom 4
Autorzy opracowania: Monografia Wieloautorska
ISBN 978-83-944607-8-5 , stron 309
Cena detaliczna: 60 zł
„Okresowe kontrole obiektów budowlanych w procesie ich eksploatacji” – WYDANIE 2
Dr inż. Adam Baryłka w ramach wieloletniej działalności w Centrum Rzeczoznawstwa Budowlanego uczestniczył w dokonywaniu licznych okresowych kontroli w zakresie wielu rodzajów obiektów budowlanych oraz weryfikował kilkaset protokołów z dokonanych okresowych kontroli przez pracowników CRB. Z doświadczeń wyniesionych z tych działań wynika, że poważnym problemem dokonywania okresowych kontroli jest ogromne zróżnicowanie obiektów budowlanych, które są poddawane okresowym kontrolom – w zakresie czasu ich powstania, przeznaczenia, wielkości, sposobu rozwiązania funkcjonalno-przestrzennego, rozwiązania materiałowo-konstrukcyjnego i technologii wykonania. Z uwagi na powyższe zróżnicowanie osoby podejmujące się wykonania okresowych kontroli powinny posiadać odpowiednią wiedzę techniczną dotyczącą kontrolowanego obiektu odnośnie do sposobu rozwiązania materiałowo-konstrukcyjnego, który jest związany z czasem jego budowy i stosowanymi w tym czasie rozwiązaniami materiałowo-konstrukcyjnymi.
Niniejsza praca jest poświęcona zagadnieniom dokonywania okresowych kontroli obiektów budowlanych przeprowadzanych w procesie ich eksploatacji. Książka jest skierowana w szczególności do osób, które podejmują się dokonywania okresowych kontroli obiektów budowlanych w zakresach określonych w przepisach ustawy – Prawo budowlane oraz przepisach ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, a także właścicieli i zarządców obiektów budowlanych zlecających dokonywanie okresowych kontroli. Pozycja może być również przydatna dla osób pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, osób starających się o uzyskanie uprawnień budowlanych oraz wszystkich zainteresowanych praktycznymi zagadnieniami budownictwa.
Okresowe kontrole obiektów budowlanych w procesie ich eksploatacji
Autor opracowania: dr inż. Adam BARYŁKA
Stan prawny na 20.04.2018 r.
ISBN 978-83-944607-7-8 , stron 628
Cena detaliczna: 80 zł
———————————————————————————————————————————————-
„PORADNIK RZECZOZNAWCY BUDOWLANEGO – Tom 1,
Problemy techniczno prawne diagnostyki obiektów budowlanych”
Niniejsza publikacja stanowi pierwszą część cyklu opracowań o charakterze poradnikowym dotyczących uwarunkowań i sposobów rozwiązywana problemów techniczno-prawnych diagnostyki obiektów budowlanych, ukierunkowanych na wzbogacenie warsztatu rzeczoznawców budowlanych.
W procesie diagnostyki obiektów budowlanych, obejmującym szeroko rozumiane procesy budowlane (zarówno inwestycyjne, jak i eksploatacyjne) spotykamy się z różnorodnością problemów wymagających rozwiązywania, wśród których do niezwykle ważnych zalicza się problemy techniczno-prawne związane z diagnostyką stanu technicznego tych obiektów. Złożoność tej problematyki wynika, między innymi, z różnorodności rodzajowej obiektów budowlanych związanej z ich wiekiem, przeznaczeniem, rozwiązaniami funkcjonalno-przestrzennymi i materiałowo-konstrukcyjnymi, technologią wykonania oraz różnorodnością warunków posadowienia w miejscach ich lokalizacji, a także wynikających stąd koniecznych wymagań, jakie powinny być spełnione w procesie ich projektowania, realizacji i eksploatacji. Efektem działań diagnostycznych w zakresie obiektów budowlanych podejmowanych na różnych etapach procesu budowlanego, są opracowania techniczne, takie jak: oceny techniczne, opinie techniczne, orzeczenia techniczne i ekspertyzy techniczne.
Rzeczoznawca budowlany podejmujący się dokonania diagnostyki stanu technicznego obiektu budowlanego musi dysponować szeroką wiedzą specjalistyczną obejmującą zagadnienia:
- istoty bezpieczeństwa i stosowanych zasad inżynierii bezpieczeństwa obiektów budowlanych;
- wymagań podstawowych oraz użytkowych i ich specyfiki – określonych w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane (o określonej wielkości i przeznaczeniu) i ich usytuowanie;
- wymagań normowych, szczególnie w zakresie bezpieczeństwa konstrukcji, bezpieczeństwa pożarowego oraz bezpieczeństwa użytkowania różnych obiektów budowlanych;
- stosowanych rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych i funkcjonalno-użytkowych w przypadku różnych obiektów budowlanych;
- problemów związanych z projektowaniem, wykonywaniem i eksploatacją różnych obiektów budowlanych;
- umiejętności krytycznej oceny przyjętych rozwiązań projektowych, w tym właściwej interpretacji schematów statycznych, obliczeń konstrukcyjnych oraz wyników badań podłoża gruntowego;
- oceny przyczyn uszkodzeń i zniszczeń rejestrowanych w różnych obiektach budowlanych, jako symptomów stanu zagrożenia bezpieczeństwa tych obiektów;
- oceny stanu technicznego obiektów budowlanych i zmiany stanu tych obiektów pod wpływem różnych oddziaływań wewnętrznych i zewnętrznych;
- metod stosowanych do naprawy stanu technicznego obiektu budowlanego i doboru najkorzystniejszych metod do zastosowania w przypadku określonego obiektu budowlanego;
- metod oddziaływania na podłoże gruntowe zmierzających do jego wzmocnienia oraz ich oceny umożliwiającej zastosowanie optymalnych rozwiązań w tym zakresie;
- uwarunkowań prawnych w zakresie realizacji robót budowlanych związanych z diagnostyką istniejących obiektów budowlanych oraz podejmowanych działań naprawczych.
Z przykładowej listy zagadnień, które musi znać rzeczoznawca budowlany wynika konieczność:
- ciągłego doskonalenia zawodowego oraz zdobywania nowych doświadczeń w zakresie rozwiazywania złożonych problemów budownictwa, do których niewątpliwie należy zaliczyć zagadnienia diagnostyki budowlanej;
- poznawania i stosowania współczesnych narzędzi i metod badawczych wspomagających proces diagnostyki budowlanej.
Intencją autora niniejszej publikacji jest zawarcie w niej ważnych i aktualnych informacji w zakresie wymienionych wyżej zagadnień. Przygotowywana publikacje jest recenzowana przez specjalistów z dziedziny budownictwa.
Patronat Honorowy nad Poradnikiem przyjęły instytucje :
-
Mazowieckiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa,
-
Federacji Stowarzyszeń Naukowo Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej,
-
Polskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców i Biegłych Sądowych.
PORADNIK RZECZOZNAWCY BUDOWLANEGO – Tom 1,
Autor opracowania: dr inż. Adam BARYŁKA
Stan prawny na 01.03.2018 r.
ISBN 978-83-944607-5-4, stron 658
Cena detaliczna: 120 zł
„Okresowe kontrole obiektów budowlanych w procesie ich eksploatacji”
Dr inż. Adam Baryłka w ramach wieloletniej działalności w Centrum Rzeczoznawstwa Budowlanego uczestniczył w dokonywaniu licznych okresowych kontroli w zakresie wielu rodzajów obiektów budowlanych oraz weryfikował kilkaset protokołów z dokonanych okresowych kontroli przez pracowników CRB. Z doświadczeń wyniesionych z tych działań wynika, że poważnym problemem dokonywania okresowych kontroli jest ogromne zróżnicowanie obiektów budowlanych, które są poddawane okresowym kontrolom – w zakresie czasu ich powstania, przeznaczenia, wielkości, sposobu rozwiązania funkcjonalno-przestrzennego, rozwiązania materiałowo-konstrukcyjnego i technologii wykonania. Z uwagi na powyższe zróżnicowanie osoby podejmujące się wykonania okresowych kontroli powinny posiadać odpowiednią wiedzę techniczną dotyczącą kontrolowanego obiektu odnośnie do sposobu rozwiązania materiałowo-konstrukcyjnego, który jest związany z czasem jego budowy i stosowanymi w tym czasie rozwiązaniami materiałowo-konstrukcyjnymi.
Niniejsza praca jest poświęcona zagadnieniom dokonywania okresowych kontroli obiektów budowlanych przeprowadzanych w procesie ich eksploatacji. Książka jest skierowana w szczególności do osób, które podejmują się dokonywania okresowych kontroli obiektów budowlanych w zakresach określonych w przepisach ustawy – Prawo budowlane oraz przepisach ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, a także właścicieli i zarządców obiektów budowlanych zlecających dokonywanie okresowych kontroli. Pozycja może być również przydatna dla osób pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, osób starających się o uzyskanie uprawnień budowlanych oraz wszystkich zainteresowanych praktycznymi zagadnieniami budownictwa.
Okresowe kontrole obiektów budowlanych w procesie ich eksploatacji
Autor opracowania: dr inż. Adam BARYŁKA
ISBN 978-83-944607-3-0, stron 592
Cena detaliczna: 80 zł
———————————————————————————————————————————————-
„Monografia Stowarzyszenia 1946 – 2016”
Publikacja Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych autorstwa dr inż. Andrzeja Eligiusza Paszkiewicza wydana na w ramach obchodów Jubileuszu 70 – lecia.
Monografia Stowarzyszeniowa 1946 – 2016
Autor opracowania: dr inż. Andrzej Eligiusz PASZKIEWICZ
ISBN 978-83-944607-4-7, stron 345
Cena detaliczna: 60 zł
„Eksploatacja obiektów budowlanych. Poradnik dla właścicieli i zarządców nieruchomości”
W książce omówiono kompleksowo zagadnienia techniczno-prawne, których znajomość jest niezbędna w procesie eksploatacji obiektów budowlanych. Zagadnienia te ujęto w 12 rozdziałach zawierających 97 rysunków i schematów obrazujących złożone procedury postępowania, 12 fotografii oraz wykaz 114 pozycji wykorzystanej literatury technicznej. Książka jest kierowana w szczególności do właścicieli i zarządców obiektów budowlanych, może być również przydatna dla osób pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie oraz starających się o uzyskanie uprawnień budowlanych, a także wszystkich osób interesujących się praktycznymi zagadnieniami budownictwa.
W pracy:
1) Omówiono podstawowe pojęcia dotyczące procesu eksploatacyjnego obiektów budowlanych eksponując podstawowe zasady ich użytkowania, utrzymywania i zarządzania.
2) Scharakteryzowano podstawy prawne funkcjonowania systemu eksploatacji obiektów budowlanych, wyróżniając istotne przepisy prawa budowlanego oraz przepisy z obszaru budownictwa, które powinien znać właściciel (zarządca) obiektu budowlanego.
3) Omówiono obiekty budowlane jako podmioty procesu eksploatacyjnego, wyjaśniając: pojęcie obiektu budowlanego, klasyfikację obiektów, zagadnienie właściwości obiektu, stanu obiektu i procesu zmiany jego stanu pod wpływem oddziaływań występujących w przewidywanym okresie jego użytkowania oraz wymagania techniczne stawiane w art. 5 ust. 1 ustawy – Prawo budowlane, w zakresie projektowania, budowy, użytkowania i utrzymywania obiektu.
4) Omówiono obowiązki właściciela (zarządcy) obiektu budowlanego w procesie jego eksploatacji wynikające z różnych przepisów prawa.
5) Omówiono najważniejsze problemy występujące w procesie eksploatacji obiektów budowlanych, takie jak zawilgocenie, utrzymanie w sezonie zimowym, utrzymanie zieleni, samowole budowlane, użytkowanie obiektów zabytkowych, termomodernizacja obiektów, usuwanie azbestu, korozja oraz zmiana sposobu użytkowania obiektów – sygnalizując istotę problemów oraz stosowane metody rozwiązywania.
6) Omówiono problemy bezpieczeństwa obiektów budowlanych w procesie ich eksploatacji eksponując podstawowe informacje odnoszące się do pojęcia bezpieczeństwa obiektu budowlanego, konieczności i form monitorowania stanu bezpieczeństwa w szerokim ujęciu, w tym również czynności kontrolne dokonywane przez organy państwowe w procesie eksploatacji obiektu budowlanego.
7) Omówiono zagadnienia diagnostyki technicznej obiektów budowlanych w procesie ich eksploatacji, przedstawiając uwarunkowania tych działań, formy i zakres badań diagnostycznych oraz wymagania w zakresie sporządzania opracowań technicznych jako efektów tych badań. Zasygnalizowano również podstawowe elementy procedury oceny stanu konstrukcji istniejących obiektów budowlanych oraz ich naprawy.
8) Omówiono, w szerokim ujęciu, zagadnienie okresowych kontroli stanu technicznego obiektów budowlanych, eksponując praktyczne aspekty ich dokonywania i dokumentowania.
9) Omówiono zagadnienie robót budowlanych podejmowanych w procesie eksploatacji obiektów budowlanych, w tym definicje i klasyfikacje robot budowlanych, przyjęte w przepisach prawa, eksponując w szczególności ustawę – Prawo budowlane. Wyjaśniono również zasady analizy robot budowlanych z uwagi na uwarunkowania prawne ich realizacji.
10) Omówiono zadania organów administracji państwowej właściwych w sprawach robót i obiektów budowlanych oraz ich rolę w procesie eksploatacji tych obiektów.
11) Omówiono zagadnienie odpowiedzialności prawnej właścicieli i zarządców w procesie eksploatacji obiektów budowlanych związanej z niedotrzymaniem obowiązków związanych z utrzymaniem obiektów budowlanych.
12) Przedstawiono zagadnienie orzecznictwa w procesie eksploatacji obiektów budowlanych.
Praca zawiera informacje aktualne z uwagi na stan prawny obowiązujący na dzień 20.04.2016 r.
Eksploatacja obiektów budowlanych
Poradnik dla właścicieli i zarządców nieruchomości
Autorzy opracowania: dr inż. Adam BARYŁKA, dr inż. Jerzy BARYŁKA
ISBN 978-83-942194-5-1, stron 654
Cena detaliczna: 80 zł
———————————————————————————————————————————————-
„Uprawnienia budowlane”
Książka zawiera podstawowe informacje dotyczące uprawnień budowlanych dla architektów, inżynierów i techników, których posiadanie jest niezbędne do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.
W książce przedstawiono:
- Uwarunkowania prawne wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie;
- Problem zakresu uprawnień budowlanych wydanych na podstawie wcześniejszych przepisów;
- Rodzaje i zakres uprawnień budowlanych,
- Wymagania konieczne do spełnienia dla uzyskania uprawnień budowlanych,
- Zagadnienia praktyki zawodowej,
- Opis czynności, do których uprawniają uprawnienia budowlane w określonych specjalnościach,
- Podstawowe informacje o działalności Izb Samorządu Zawodowego (IARP oraz PIIB) w zakresie nadawania uprawnień budowlanych,
- Procedury postępowania w sprawie nadania uprawnień budowlanych,
- Zasady przeprowadzania egzaminów na uprawnienia budowlane,
- Zagadnienie uzyskiwania specjalizacji techniczno-budowlanych.
- Przykładowe 714 pytań egzaminacyjnych testowych (na egzamin pisemny) z zakresu:
- przepisów ustawy – Prawo budowlane,
- przepisów dotyczących warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane i ich usytuowanie,
- przepisów innych aktów prawnych wykonawczych do ustawy – Prawo budowlane,
- przepisów (ustaw i aktów wykonawczych do ww. ustaw) związanych z budownictwem.
- Przykładowe 353 pytania egzaminacyjne na egzamin ustny.
W opracowaniu zawarto 20 rysunków i schematów obrazujących stosowane procedury postępowania.
Uprawnienia budowlane
Pytania na egzamin pisemny i ustny
Autor opracowania: dr inż. Adam BARYŁKA
ISBN 978-83-942194-7-5, stron 389
Cena detaliczna: 50 zł
———————————————————————————————————————————————-
„Testy na uprawnienia budowlane”
Najnowsza seria kierowana jest do szerokiego grona odbiorców, którzy planują podjąć wysiłek zdobycia uprawnień budowlanych, aby stać się członkami zbiorowości specjalistów inżynierów budownictwa – wykonujących samodzielne funkcje techniczne w specjalnościach: architektonicznej, konstrukcyjno-budowlanej.
Wszystkie pozycje zawierają zagadnienia z zakresu wiedzy techniczno-prawnej, do znajomości których są zobowiązane osoby zamierzające podejść do egzaminu pisemnego na uprawnienia budowlane.
Pytania testowe skonstruowano w konwencji trzech odpowiedzi, wśród których występuje tylko jedna właściwa. Poprawne odpowiedzi dla każdego testu wyróżniono w tabelach na końcu książki. Czytelnik może samodzielnie rozwiązywać załączone testy, dokonywać punktowej ich oceny oraz sprawdzać, czy mieści się ona w wymaganych granicach do zaliczenia testu. Zamieszczone pytania obejmują wybrane pytania publikowane na stronach internetowych PIIB, IARP oraz uzupełnione o pytania własne.
Testy na uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej
Część 1
Autor opracowania: dr inż. Adam BARYŁKA
ISBN 978-83-942194-8-2, stron 330
Cena detaliczna: 50 zł
———————————————————————————————————————————————-
Testy na uprawnienia budowlane w specjalności konstrukcyjno-budowlanej
Część 2
Autor opracowania: dr inż. Adam BARYŁKA
ISBN 978-83-942194-6-8, stron 326
Cena detaliczna: 50 zł
———————————————————————————————————————————————-
Testy na uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych
Część 3
Autor opracowania: dr inż. Adam BARYŁKA
ISBN 978-83-942194-9-9, stron 322
Stan prawny na dzień 26.09.2017
Cena detaliczna: 50 zł
———————————————————————————————————————————————-
Testy na uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych
Część 4
Autor opracowania: dr inż. Adam BARYŁKA
ISBN 978-83-944607-0-9, stron 320
Stan prawny na dzień 26.09.2017
Cena detaliczna: 50 zł
———————————————————————————————————————————————-
Testy na uprawnienia budowlane w specjalności inżynieryjnej mostowej
Część 5
Autor opracowania: dr inż. Adam BARYŁKA
ISBN 978-83-944607-1-6, stron 322
Cena detaliczna: 50 zł
———————————————————————————————————————————————-
Testy na uprawnienia budowlane w specjalności inżynieryjnej drogowej
Część 6
Autor opracowania: dr inż. Adam BARYŁKA
ISBN 978-83-944607-2-3, stron 320
Cena detaliczna 50 zł
———————————————————————————————————————————————-
„Bezpieczeństwo pracy na stanowiskach związanych z dozorem i eksploatacją urządzeń”
W serii zaprezentowano najnowsze rozporządzenia, przepisy i normy oraz stosowane zabezpieczenia i systemy ochrony w pracy przy sieciach, instalacjach i urządzeniach energetycznych.
Książki mogą być wykorzystane zarówno przez osoby, które chcą zapoznać się z szeroko pojętą tematyką urządzeń elektroenergetycznych, cieplnych i gazowych, jak i przez osoby ubiegające się o uzyskanie Świadectw Kwalifikacyjnych, które uprawniają do zajmowania się instalacjami i sieciami w zakresie elektroenergetycznym, cieplnym i gazowym na stanowisku eksploatacji (E) i dozoru (D). Materiały zawierają wiadomości, których znajomość jest wymagana na egzaminie kwalifikacyjnym. Ze względów praktycznych w opracowaniu wyodrębniono rozdziały adekwatnie do rodzajów sieci, instalacji i urządzeń, przy których eksploatacji wymagane jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji. Dodatkowo wszystkie rozdziały w każdej z pozycji zakończone są zestawem pytań kontrolnych, dzięki czemu na bieżąco można sprawdzić zasób posiadanej wiedzy i stopień przygotowania do egzaminu.
Wszystkie publikacje są recenzowane przez niezależny zespół ekspertów danych specjalności.
Książki zostały podzielone na trzy grupy, odpowiednio:
Grupa 1. (wydanie 2017 r.)
Urządzenia, instalacje i sieci elektroenergetyczne wytwarzające, przetwarzające, przesyłające i zużywające energię elektryczną
Autor opracowania: dr inż. Adam BARYŁKA
ISBN 978-83-942194-0-6, stron 94
Cena detaliczna: 35 zł
———————————————————————————————————————————————-
Grupa 2. (wydanie 2017 r.)
Urządzenia wytwarzające, przetwarzające, przesyłające i zużywające ciepło oraz inne urządzenia energetyczne
Autor opracowania: dr inż. Adam BARYŁKA
ISBN 978-83-942194-1-3, stron 112
Cena detaliczna: 35 zł
———————————————————————————————————————————————-
Grupa 3.
Urządzenia, instalacje i sieci gazowe wytwarzające, przetwarzające, przesyłające i zużywające paliwa gazowe
Autor opracowania: dr inż. Adam BARYŁKA
ISBN 978-83-942194-2-0, stron 88
Cena detaliczna: 35 zł
———————————————————————————————————————————————-
oraz część dotyczącą przepisów ogólnych związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy:
Część ogólna (wydanie 2017 r.)
Przepisy ogólne związane z bezpieczeństwem i higieną pracy przy eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci
Autor opracowania: dr inż. Adam BARYŁKA
ISBN 978-83-942194-3-7, stron 102
Cena detaliczna: 35 zł
Zapraszamy do współpracy autorów, hurtownie oraz księgarnie stacjonarne i internetowe.
Redakcja